Barion Pixel

Apás szülés | Hogyan készüljetek?

Apàs szülés | Hogyan készüljetek?

Valószínű már voltak, vannak gondolataitok, hogy szeretnétek-e apás szülést, vagy valaki más kísérőt szeretnétek magatok mellé. Az “apás szülést” egyre többen választják, és nem véletlenül – hiszen hatalmas érzelmi és gyakorlati támogatást nyújthat a szülés során. Teljesen rendben van, ha Te vagy a párod ezt nem szeretné, az a lényeg, hogy legyen melletted valaki, aki tud támogatni, erőt adni, megnyugtatni. Hogyan készüljetek közösen erre fontos eseményre? A cikkben ehhez találtok útumtatást.

1. Beszéljétek át a várakozásaitokat, félelmeiteket.

Első lépésként üljetek le és beszéljetek nyíltan arról, mit vártok a szüléstől. Milyen érzések kavarognak bennetek? Izgatottság, aggodalom, netán mindkettő? A férfiak sokszor tartanak attól, hogy nem tudják majd, hogyan támogassanak téged, tehetetlenek lesznek?!

Fontos, hogy meghallgasd az ő érzéseit is, és bátorítsd, hogy kérdezzen bármiről. És persze fordítva is J Közösen átbeszélhetitek, milyen szerepet szeretne vállalni a szülésnél – legyen az a kezdeti vajúdás során, a szülőszobában vagy akár a baba megszületése után. A beszélgetések lehetőséget nyújtanak, hogy teret adjatok az érzéseiteknek, vágyaitok megfogalmazásának, hogy dolgozzatok a félelmeiteken, illetve arra is, hogy lelassuljatok és időt szánjatok magatokra.

2. Ismerjétek meg együtt a szülés folyamatát!

A szülés sok férfi számára rejtélyes, és egyben ijesztő is lehet. Készüljetek együtt! Nézzetek meg együtt oktatóvideókat, olvassatok könyveket, vagy vegyetek részt szülésfelkészítő tanfolyamon, ahol mindketten megtanulhatjátok, mire számíthattok.

A tudás hatalom, szokták mondani. Ez itt is igaz. Ha megismeritek a vajúdás, szülés különböző szakaszait, tájékozódtok a témakörben, talán kevesebb meglepetés érhet, mint alap esetben. Azt nem mondom, hogy mindenre fel lehet készülni, mert mindenki máshogy éli meg ezt a csodálatos folyamatot, előre nem lehet prognosztizálni, hogy pontosan hogyan alakul a Ti szülésetek.

Ha a párod is tudja, hogy mire számítson, magabiztosabbnak érzi magát, és jobban fog tudni támogatni téged.

3. Készítsetek szülési tervet!

Mit szeretnétek, mik a prioritások, hogyan képzelitek el a szülést? A szülési terv készítése egy remek alkalom, hogy ezeket közösen átgondoljátok. Beszéljétek meg, hogy milyen beavatkozásokat szeretnétek elkerülni, milyen fájdalomcsillapítási módszereket részesítenétek előnyben, és hogy milyen szerepe lesz a párodnak mindebben.

Javaslom, hogy legyen mindig egy B terved is. Van, hogy nem minden úgy alakul, ahogy szeretnétek, ez esetben jó, ha el tudsz engedni dolgokat és teret engedni a B opciónak. Fontos, hogy a párod is legyen tisztában ezekkel a dolgokkal, hiszen előfordulhat olyan szituáció, amikor neki kell képviselnie a Te prioritásaidat, vágyaidat.

Emlékszem az én férjem is nagyon figyelt, amikor a prioritásokról kérdeztek, és ha én valamit kihagytam ő egyből kiegészítette.

4. Gyakoroljátok a légzési/relaxációs technikákat!

Tanuljátok együtt a légzéstechnikát és a relaxációs gyakorlatokat. Otthon lefekvés előtt vagy filmnézés közben. Váljon rutinná, amit aztán alkalmazhattok a szülés alatt. Ezek a technikák segítenek, hogy nyugodt és fókuszált maradj.

A nehezebb pillanatokban a párod így aktívan is részt vehet a folyamatban, és tud segíteni átvészelni ezeket a nehéz másodperceket, perceket. Sőt, a saját nyugalmát is megőrizheti, ami nagyon fontos ahhoz, hogy hatékonyan támogasson téged.

5. Az elengedhetetlen érzelmi támogatás

A szülés egy nagyon intenzív élmény, amely során az érzelmi skála minden szintjét bejárod majd. A párod számára is fontos, hogy felkészüljön, vajon hogyan tud a legjobban támogatni érzelmileg. Mi az, ami Neked jól esik, mi az, ami egyáltalán nem. Beszéljétek meg, hogy milyen szavak, érintések, gesztusok segítenek neked a legtöbbet, amikor feszültséget érzel.

Ám azt is tudnia kell, hogy sokszor a puszta jelenléte is elég, ha ott van melletted, és fogja a kezed. És tűri a kézszorításokat :D.

6. Bízzatok egymásban!

A szülés, gyermekáldás közelebb hoz Titeket egymáshoz, és erősítheti a kapcsolatotokat. A párod jelenléte óriási segítség és egyben emlékezetes pillanatok mindkettőtök számára. Lehet, hogy nem lesz tökéletes, nem fog tudni mindenre egyből válaszolni, nem tudja majd, hogy mit kezdjen az adott szituációval, a legfontosabb azonban, hogy szeretettel és odafigyeléssel álljon melletted.

Nagyon fontos számomra, szinte már-már misszióm a vajúdás támogatása. Hogyan tudják édesanyák és édesapák ezt a folyamatot megélni, nem csak túlélni?! Ezért készítettem el a vajúdó támogatásának 45 technikája kártyacsomagot, ami egyszerű és világos útmutatást ad apáknak és szüléskörüli segítőknek (barátnő, családtag, asszonytárs), amikkel a kezükben erős támaszként állhatnak a kismama mögött, legyen szó otthon vagy kórházi szülésről.

A kártyacsomagot meg tudjátok venni önmagában is, vagy szettben.

A vajúdó támogatásának 45 technikája: https://anyaszult.hu/termek/a-vajudo-tamogatasanak-45-technikaja/

Vajúdó támogatása x Úton az életadás felé: https://anyaszult.hu/termek/vajudo_es_onismeret/

Vajúdó támogatása x Bátorító üzenetek kismamáknak: https://anyaszult.hu/termek/vajudo_tamogatasa-batorito_uzenetek/

3in1 Támogató kártyák szett: https://anyaszult.hu/termek/tamogato-kartyak-szett/

Fotó: Pinterest

Facebook
Twitter
Reddit
Tumblr
Email